Kwas azelainowy

Kwas azelainowy sprawia, że cera staje się gładka i wygląda na zdrowszą. Promienna skóra bez zaskórników i wągrów jest marzeniem każdego z nas, a właściwości kwasu azelainowego mają wpływ na matowy, a wręcz satynowy wygląd skóry. To dzięki niemu pory zmniejszają się, wyrównuje się koloryt i struktura. Co ważniejsze walka z trądzikiem jest skuteczniejsza, twarz jest rozświetlona i wyraźnie odmłodzona.

Kwas azelainowy to kwas nonanodiowy, inaczej heptano-1,7-dwukarboksylowy o wzorze C9H16O4. Jest kwasem naturalnym wytwarzanym przez drobnoustroje z grupy drożdży. Kwas azelainowy wykazuje działanie keratolityczne, przez co zmniejsza tworzenie się czopów łojowych.Jest idealny dla cery trądzikowej, ponieważ hamuje  rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku (Propionibacterium acnesStaphylococcus epidermidis) oraz wytwarzanie kwasów tłuszczowych, mających istotne znaczenie w powstawaniu zmian trądzikowych.  Ponadto spowalnia wzrost i nadmierną aktywność melanocytów. Przy tym wszystkim może brać udział w leczeniu przebarwień wiążąc hamujący wpływ kwasu na syntezę DNA i oddychanie komórkowe melanocytów.

Kwas azelainowy jest również skuteczny w usuwaniu zmian potrądzikowych, szczególnie przebarwień i zgrubień po występowaniu trądziku różowatego. Polecany jest także dla cer skłonnych do rumienienia się czy z rozszerzonymi naczynkami. Może być także stosowany jako peeling dla cer wrażliwych i delikatnych. Wtedy w bardzo delikatny sposób usuwa warstwę rogową, stymuluje skórę do regeneracji i cera się odmładza. Ponadto blokuje syntezę białek niezbędnych do przeżycia bakteriom tlenowym oraz beztlenowym. Działa antyseptycznie między innymi wobec bakterii Staphylococcus aureusPropionibacterium acnes, Escherichia coliProtesu mirabilisStaphylococcus epidermidisPseudomonas aeruginosa, ale także Candida albicans (drożdżak).

Kwas azelainowy ma działanie cytotoksyczne i antyneoplastyczne (przeciw odróżnicowywaniu się komórek). Może również hamować niektóre procesy nowotworowe poprzez hamowanie proliferacji komórek dzięki temu, że molekularnie jest inhibitorem tyrozynazy, syntezy DNA, białek i wpływa hamująco na enzymy oksyredukcyjne mitochondriów. Działa również jako antyoksydant i wymiata wolne rodniki.

Napisz odpowiedź

Twój adres emailowy nie będzie nikomu udostępniany.

Realizacja Onisoft